Belépés

Támogatóink



ZyXEL ZyAIR B-1000 és B-2000 teszt

ZyXEL ZyAir B-1000 és B-2000 teszt



ZyXEL ZyAir B-1000 és B-2000 teszt

Hungarian Wireless Community



ZyXEL - egy név, amit érdemes megjegyezni

A ZyXEL magyarországi képviselõje volt olyan kedves, és számos teszteszközt bocsátott rendelkezésünkre. Bevallom õszintén, elõtte nem sokat hallottam róluk, pedig érdemes megjegyezni nevüket: árukhoz képest igen sokat tudnak az eszközök, a HuWiCo tesztelést végzõ csapata nem sok mindenbe tudott belekötni, pedig próbálkoztunk derekasan. Ezúttal egy USB sticket és két access pointot kaparintottunk meg és vettünk górcsõ alá; az USB adapterrõl bõvebben itt olvashattok.

Figure 1: ZyXEL ZyAIR B-1000
\includegraphics[height=130mm,width=90mm]{pics/zyxel_zyair_b-1000-2000_1.ps}


Külcsín

Talán ez a legutolsó szempont, amikor az ember access pointot vásárol - amennyiben mégsem, nyugodtan választhatjuk a ZyXEL AP-it. Úgy tûnik komoly gondot fordítottak a dizájnra is; akárki ment el az AP-k mellett, nem tudta nem észrevenni - és megcsodálni - azokat.

Figure 2: ZyXEL ZyAIR B-2000
\includegraphics[height=75mm,width=50mm]{pics/zyxel_zyair_b-1000-2000_2.ps}


A készülék közepén egy nagy kék lámpa világít, alatta egy narancsszínû led jelzi az ethernet linket, az alatt pedig egy sárga a tápfeszültség meglétét. Apropó, a B-1000-en csak egy ethernet port (és természetesen két antenna) található, nagyobb testvérén, a B-2000-en azonban a WAN port mellett négy ethernet aljzat is fellelhetõ; az AP a Linksys WRT54G-jéhez hasonlóan 100Mbites switchként is használható. A B-2000-en több led kapott helyet: a B-1000-en jelen lévõkön kívûl külön jutott a négy LAN-, a WAN portnak, valamint található rajta egy titokzatos ``SYS'' feliratú lámpácska is. Az AP-k egyébként elég masszívnak tûnnek, a nagyobbikat pedig egy ügyes lábacskával függõleges helyzetben is rögzíthetjük.

Adminoljunk

Ez az a rész, ahol a két AP elég jelentõs eltéréseket mutat: a kisebbik, B-1000 fedõnevû jóval egyszerûbb felülettel és kevesebb beállítási lehetõséggel bír; a B-2000 kisebbik társával ellentétben router és access point is egyben.

Figure 3: Nem UFO, ZyXEL:)
\includegraphics[height=45mm,width=55mm]{pics/zyxel_zyair_b-1000-2000_6.ps}


Mindkét eszköz esetén lehetõség van úgynevezett ``wizard setup''-ra, azonban ezt nem ajánljuk; a ``rendes'' konfiguráció sem túl bonyolult mûvelet, egy minimális állítgatás az egészséges paranoia jegyében sosem árthat.

A szokásos beállításokon kívûl számos ritkán látott lehetõséggel találkozhatunk a webes admin felületen: meghatározhatjuk hány vezetéknélküli állomás használhatja az AP-t, milyen teljesítményszinttel adjon (50 mW-ig), a kliensek elérhessék -e egymást, valamint a legfontosabb, a breathing LED (mindenki próbálja ki:) Mind a két eszköz képes timeszerverekhez szinkronizálni (ez már csak azért is fontos, mert bizonyos szolgáltatásokat - mint például a csomagszûrés - adott idõintervallumokra is korlátozhatunk).

Figure 4: ``breathing LED''
\includegraphics[height=,width=75mm]{pics/zyxel_zyair_b-1000-2000_5.ps}


Egészen jó naplózási lehetõségeket nyújt már a B-1000 is: használhatunk szabványos UNIX syslog szervert, illetve képes az AP periódikusan mailben is elküldeni az aktuális logot. Kérhetünk információt a rendszer szokásos mûködésével kapcsolatban (milyen MAC címrõl asszociált egy állomás, admin felületre belépett valaki, stb), illetve az ellenünk intézett támadásokról is (a Denial of Service támadásokat képes észlelni; hogy ez a második rétegben végrehajtott kísérletekre vagy valami másra utal, azt nem tudom).

Mind a két eszköz támogatja a RADIUS, 802.1x - WPA alapú autentikációt, valamint lehetõség nyílik felhasználók kézzel való felvételére (ilyenkor az adott usert a webes felületen vehetjük fel), illetve MAC cím alapján történõ szûrésre. A biztonság további növelése céljából az SSID rejthetõ.

A ZyXEL saját, a roamingolást megkönnyítõ lehetõségeket is adott access pointjaihoz, ez azonban sajnos csak a cég többi AP-jával mûködik együtt, más gyártó eszközeivel nem. Ami viszont fájó pont, hogy nincs sem a B-1000, sem a B-2000 esetén lehetõség a manapság már a jobb AP-kban szinte kötelezõnek számító WDS használatára. Lehet, hogy ezt a lehetõséget a gyártó drágább access pointjai számára tartja fenn, pedig a dolog firmware kérdése, így akár utólag is kaphatna a két általunk vizsgált eszköz is WDS támogatást.

Figure 5: Biztonsággal kapcsolatos beállítások a B-2000-en
\includegraphics[height=100mm,width=135mm]{pics/zyxel_zyair_b-1000-2000_7.ps}


A B-2000 webes felületén már elsõ pillantásra látszik, hogy azon jóval több funkció kapott helyet, mint a B-1000 esetén. Van DDNS kliens, az AP ismeri a RIP-et, NAT address mappinget is állíthatunk, statikus route-okat adhatunk a routing táblához, az eszközt elérhetjük SNMP-n keresztül (nagyon hasznos dolog ha az embernek több AP-t kell karbantartania), valamint csomagszûrésre is van lehetõség. Talán ez utóbbi az, ami nem igazán nyerte el tetszésünket, kicsit körülményes beállítgatni és nincs is lehetõség igazi, kifinomult szabályok megalkotására.

Figure 6: Foglalt csatornák
\includegraphics[height=100mm,width=135mm]{pics/zyxel_zyair_b-1000-2000_8.ps}


A B-2000-nél az AP-n FTP és telnet szervert, valamint beépített nameservert is találunk. Telneten keresztül a webeshez hasonló menürendszer segítségével konfigurálhatunk. Bevallom ez utóbbi egy kicsit a Cyclades RAS-ok admin felületére emlékeztetett, mellyel anno alkalmam nyílt megismerkedni:)

Az eszközökben van UPnP (Universal Plug and Play) támogatás is, ennek elsõsorban a Windows felhasználók örülhetnek.

Összességében szerintünk jól sikerült a webes admin felület, könnyen kezelhetõ és jól átlátható minden beállítás. Laikus felhasználók számára bátran ajánjuk a B-1000-et, aki pedig többre vágyik, az valószínûleg a B-2000-ben megtalál mindent, amit a kisebbik AP-ból hiányol. Ha nincs kéznél böngészõ, telneten keresztül ugyanazzal a menürendszerrel találkozunk, így ezzel sem okozhat problémát valamely beállítás elvégzése. Viszont a WDS-t sajnos egyik eszköz sem ismeri. A belépõ kategóriás, otthonra vagy kisebb irodába szánt B-1000 esetén a dolog felett még szemet hunynánk, azonban a B-2000 esetén ez már igazán elvárható lenne.

Lássuk mit tud

Mind a két AP-t a maximális 50 mW teljesítményszintre állítottuk és rákötöttük otthoni tûzfalunk egy-egy lábára. A házon belül mindenhol kitûnõ minõségû volt a link, szakadást, elveszett csomagokat nem tapasztaltunk. Nagyszerûen együttmûködtek az AP-k Windows, Linux és Mac OS X kliensekkel is, a 11 Mbites b-s linket sikerült szaturálni (a szokásos körülbelül 5.5 Mbit sebességet értük el).

Összehasonlítási alapunk a jól ismert és méltán szeretett (egyébiránt otthoni AP-nkként funkcionáló) Linksys WRT54G volt. Miután meggyõzõdtünk róla, hogy mind a három eszköz mûködik és az általuk használt csatornák a 802.11b spektrumán belül a lehetõ legtávolabb helyezkednek el egymástól, fogtunk egy iBookot és kisétáltunk megnézni, hogy meddig élvezhetjük vezetéknélküli hálózatunk kényelmét.

Figure 7: A mezõny
\includegraphics[height=90mm,width=120mm]{pics/zyxel_zyair_b-1000-2000_3.ps}


Mind a két ZyXEL AP jele messzebbrõl is észlelhetõ volt, mint a Linksysé. Használható kb 200-250 méterig maradt, a Linksys kb 50 méterrel hamarabb eltûnt. Hozzátennénk, hogy az AP-k és közöttünk két fal, több terebélyes fa, és némi szintkülönbség is volt. Mind a két ZyXEL access point elég szépen besugározta tehát a környéket, kettejük közül pedig a B-2000 egy hajszálnyival mintha jobban adott volna.

Értékelés



B-1000


Ajánlott végfelhasználói ár: 24100 Ft.


  • Ergonómia: 5p
  • Hatótávolság: 4p
  • Kezelõfelület: 5p
  • Menedzselhetõség: 3p
  • Ár/érték arány: 3p


B-2000


Ajánlott végfelhasználói ár: 28600 Ft.


  • Ergonómia: 5p
  • Hatótávolság: 4p
  • Kezelõfelület: 5p
  • Menedzselhetõség: 4p
  • Ár/érték arány: 4p